Výběr správné doplňkové výbavy může proměnit váš skvělý vysokozdvižný vozík na vozík perfektní. Způsob použití, druh provozu i každý uživatel je v praxi jiný. Chcete-li přesně splnit konkrétní požadavky, potřebujete variabilitu při výběru funkcí.

Samozřejmě budete očekávat, že správný výrobce vysokozdvižných vozíků zahrne do standardní ceny velkorysou nabídku funkcí. Zákazník by však neměl platit za věci, které nepotřebuje. Nabídka možných doplňků vám umožňují vybrat pouze ty, které skutečně přispějí k lepší efektivitě vašeho provozu.

Jako příklady se podívejme na některé volitelné doplňky dostupné u jedné produktové řady Cat® Lift Trucks. Vezmeme elektrické vysokozdvižné vozíky Cat®EP40-55(C)N(H) 4,0 až 5,5 tunyTyto možnosti jsou pouze příkladem; více vám rádi sdělí naši prodejci - kontaktní osoby níže.

Stavíme na základech vysokozdvižného vozíku

Některá prostředí vyžadují specializované úpravyNapříklad stáčírny a recyklační závody často vyžadují zvýšený prostor pro obsluhu, jak je nabízeno v seznamu doplňků Cat® EP40-55NPro pracoviště s omezenou výškou jsou k dispozici ochranné kryty. Specifické hydraulické oleje lze zvolit pro horké, studené, hygienické nebo ekologicky citlivé prostředí.

Volby pneumatik zahrnují plnopryžové neznačící verze, které udržují podlahy čisté a další typy s různými výkonnostními výhodami. Pro práci venku je užitečným doplňkem pryžový nebo kovový přední kryt, který omezuje množství prachu a nečistot, které se dostanou na spodní část vozíku.

Další podstatnou otázkou je výběr baterieK dispozici jsou jak lithium-iontové (Li-ion), tak olověné baterie. Výhody Li-ion technologie byly diskutovány v předchozím článku. Víko i zásuvka pro snadné nabíjení jsou standardem, pokud zvolíte Li-ion. Tyto doplňky lze volitelně vybrat i s olověnou baterií. V takovém případě je pro větší bezpečnost namontován automatický ventilátor. Pro rychlou kontrolu a údržbu olověných akumulátorů, bez nutnosti jejich vyjímání, je zde možnost revizního poklopu pod sedadlem.

Boční výměnu baterií lze urychlit volbou bateriového boxu s kapsami pro vidlice jiného vysokozdvižného vozíku. Alternativně lze na vidlice vhodného elektrického paletového vozíku namontovat volitelný nástroj pro boční výměnu.

Zlepšujeme pohodlí, ergonomii a ovládání vysokozdvižného vozíku

Pohodlí a ergonomie obsluhy, které jsou nezbytné pro spokojenost řidiče a jeho produktivitu, závisí do značné míry na vybavení kabinyVolitelná kabina odolná vůči povětrnostním vlivům pro řadu Cat® EP40-55N zahrnuje polykarbonátovou nebo akrylátovou průhlednou střechu, ocelové nebo PVC dveře, čelní sklo, boční a zadní okna a stěrače/ostřikovače pro přední a zadní část. Kabiny mohou být vybaveny topením, klimatizací, obložením, lampičkou na čtení a rádiem s reproduktory.

Ke standardní celoodpružené sedačce s vinylovým potahem se alternativně můžete rozhodnout pro ještě pohodlnější verze. Zahrnují látkové čalounění, vestavěné topení, vzduchové odpružení či otočnou desku v různých kombinacích.

Ergonomické ovládací prvky jsou nezbytné pro rychlé, přesné a bezpečné ovládání. Pro efektivní manévrování je na výběr mezi konvenčním ergonomickým volantem a možností Palm SteeringTen nabízí pohodlnou polohu při řízení a vyžaduje minimální úsilíStandardní hydraulickou ovládací jednotku fingertip lze nahradit volitelnými dvojitými joysticky. Pokud dáváte přednost tradičním ručním hydraulickým pákám, jsou také jednou z variant.

Pro ovládání směru vpřed a vzad je k dispozici několik možností. U standardní hydraulické ovládací jednotky fingertip i u volitelných joysticků je spínač umístěn na loketní opěrceVolitelně lze v obou případech měnit směr také pomocí spínače na standardním sloupku volantuTéž lze použít u varianty ručních hydraulický pák.

Alternativní možností je dvojitý pedálový systém s pedály plynu vpřed a vzadUmožňuje velmi rychlé změny směru při rychlých operacích. Pro nouzové situace je k dispozici centrální brzdový pedál.

Další možnou funkcí ovládanou pedálem je aktivace elektrické uzávěrky diferenciálu, která maximalizuje trakci na kluzkém povrchu. Zamykání se automaticky aktivuje při malých úhlech natočení volantu, ale lze jej zapnout ručně stisknutím volitelného pedálu.

Alternativně lze tento prostor pro pedál využít k montáži pedálu přítomnosti obsluhyTen indikuje váhu spočívající nohy operátora k potvrzení toho, že jsou jeho nohy bezpečně ve vozíku. Je to doplňková ochrana ke standardnímu spínači sedadla detekujícího přítomnost obsluhy.

Napomáháme efektivní a bezpečné manipulaci s materiály

Pokud jde o manipulaci s nákladem, řada Cat® EP40-55N nabízí četný výběr stožárů, vidlic, hydraulických funkcí a dalšího vybavení. Různé varianty musí být při výběru pečlivě zvažovány, aby se tím co nejvíce optimalizoval výkon při používání v konkrétním provozu. Varianty zahrnují různé možnosti pro boční posun, polohování vidlice, konfiguraci úhlu náklonu, automatické centrování náklonu a ovládání upnutí.

Mezi praktické doplňky patří různá zrcátka spolu s držáky na dokumenty, počítače, skenery a další elektronická zařízeníVozík může být také vybaven kamerami (vpřed a vzad) a displejemPro větší bezpečnost existují různé možnosti osvětlení. Ty zahrnují silniční světla, oranžová záblesková světla, červené nebo modré varovné body a červené čáry pro zvýraznění hranic kolem kamionu.

Kromě hlavního tlačítka klaksonu je k dispozici druhé tlačítko ve volitelné rukojeti umístěné pohodlně pro použití při couváníDalší možností je inteligentní alarm, který zazní vždy, když je vozík v režimu zpátečkyJeho hladina zvuku se automaticky upravuje podle okolního hluku. Možnost přístupu pomocí PIN kódu zajišťuje, že vozík budou řídit pouze oprávnění uživatelé a pouze v jejich předem definovaném režimu výkonu.