Jaký vliv má systém řízení vysokozdvižného skladového vozíku s ojí na vaši produktivitu? Cat® Lift Trucks přináší výhody tří různých typů ovládacích ramen nabízených u skladových vzv. Tento článek vám pomůže určit ten nejvhodnější pro váš způsob používání.

Než půjdeme dále, měli bychom si ujasnit, proč je váš výběr designu a technologie řízení důležitý. Podobné principy platí i pro hlavu oje, která obsahuje ovládací prvky pohonu vozíku a manipulace s nákladem. S ohledem na potřeby zákazníků mají naši návrháři dvě hlavní priority:

 1. Přesné ovládání. Chceme uživatelům umožnit manévrovat a ovládat vysokozdvižný vozík jak suverénně, tak i rychle, pro dosažení maximální produktivity. Zároveň chceme, aby řídící pokyny byly stále kontrolovány, s cílem vyhnout se nehodámPrevence zranění je prvořadým úkolemDalším je snížení rizika ztrát v důsledku náhodného poškození zboží, manipulační tecniky samotné či zařízení skladu.
 2. Ergonomie. Chceme minimalizovat nepohodlí, únavu, fyzické namáhání – včetně opakovaného přetěžování – a další negativní dopady na obsluhu. Tyto faktory mohou snížit motivaci a výkon řidiče a vést k absencím z důvodu nemoci. Neboť vaše  produktivita a ziskovost závisí do značné míry na plnění potřeb operátorů.

Při porovnávání nákladů na různě vybavené vysokozdvižné vozíky je nezbytné brát v úvahu jejich pořizovací nebo nájemní cenu. Ale to je jen malé procento celkových provozních nákladů vysokozdvižných vozíků. Většina nákladů je vynaložena na řidiče vzvChcete-li maximalizovat návratnost této investice, má smysl umožnit řidičům vzv pracovat efektivně. To často znamená utratit o něco více na zajištění toho, aby vysokozdvižný vozík fungoval v daném provozu po všech stránkách optimálně.

Jedna hlava oje – tři systémy řízení

Všechny řady vysokozdvižných vozíků Cat® s ovládacím ramenem nyní profitují z prvotřídní, patentované a ergonomické hlavy řídící oje emPowerJejí výhody jsou shrnuty dále v tomto článku. Uživatelé ovládají systémy řízení a manipulace s nákladem prostřednictvím jejích ovládacích prvků. U ručních nízkozdvižných i vysokozdvižných modelů Cat® jsou tři možnosti řízení:

 • Řídící oj s posilovačem řízení – prostřednictvím krátké oje
 • Comfort Steering – hlava oje s posilovačem řízení ale bez ramene oje
 • Mechanické řízení – řídící oj s použitím převodů ale bez posilivače řízení

Podívejme se podrobněji na to, co může každá z nich přinést vašemu podnikání.

Řídící oj s posilovačem řízení

Na rozdíl od konvenčních ovládacích ramen je tato konstrukce mnohem kratší a elegantnějšíDíky posilovači řízení je k natočení oje potřeba méně úsilí. Poháněný systém navíc používá progresivní převod řízení. To znamená, že pro maximální natočení vysokozdvižného vozíku je potřeba pouze malý úhel pohybu oje (+/-55 stupňů). Manévrování je snazší a rychlejší, s výrazně menší námahou, zejména v úzkých zatáčkách a úzkých uličkách.

Posilovač řízení nemá žádné mechanické spojení mezi ojí a řízeným hnacím kolemTím je zabráněno přenosu nárazů, kroucení a otáčení z vozíku na paže, zápěstí a palce řidičeUživatelé mohou bez problémů pracovat po dlouhou dobu s minimálním nepohodlím nebo rizikem zvýšeného namáhání.

Technologie řídícího systému Cat® zahrnuje progresivní hydraulický tlumič řízeníCitlivost se automaticky nastavuje podle úhlu řízení a rychlosti jízdy, aby byl zajištěn optimální odpor a zpětná vazba. Ve všech situacích se tak vozík chová přirozeně, stabilně a pod plnou kontrolou.

Další funkcí je kontrola při zatáčení, která neustále sleduje úhel natočení volantu, rychlost pojezdu a rychlost pohybu hlavy oje. Automaticky upravuje rychlost vozíku během zatáček, aby byl zachován bezpečný pohyb.

Posilovač řízení by měl být výchozí volbou pro většinu způsobů použití. To platí zejména pro vícesměnný provoz a jiná pracovní prostředí s vysokou intenzitou používání. V těchto případech posilovač řízení umožní řidičům maximalizovat produktivituTéž nižší nemocnost pomůže dále snižovat provozní náklady.

Řídící oj s posilovačem řízení:

 • Standardní u modelů Cat® s pevnou plošinou se zadním vstupem
 • Volitelné u modelů Cat® se skládací plošinou
 • Není k dispozici u modelů Cat® s pevnou plošinou s bočním vstupem

Komfortní řízení (Comfort Steering)

V tomto provedení chybí oj. Hlava oje se otáčí kolem otočného bodu, jako u motorového skútru. Uživatelé opět využívají všech výhod posilovače řízení. V tomto případě je však nutné úsilí a vzdálenost pohybu hlavy oje ještě nižší.

Všechny výše uvedené výhody pro řídící oj s posilovačem řízení platí také pro Comfort Steering. Určitě byste jej měli zvážit pro prostředí s nejvyšší intenzitou vytížení. Existují také některé specifické situace, ve kterých se nabízí další výhody.

Při jízdě s vlečenou vidlicí usnadňuje Comfort Steering manévrování – dokonce i v ostrých zatáčkách. Jeho menší pohyby vyžadují menší kroucení paže operátora a umožňují pohodlnější držení těla. To dále snižuje čas, námahu a únavu.

Comfort Steering je ideální pro vozíky s pevnou plošinou s bočním vstupem. Pro řidiče, kteří potřebují často zastavovat, vystupovat a znovu nastupovat, je tu další bonus. Na rozdíl od standardní oje je hlavice oje Comfort Steering vždy v aktivní poloze. Řidič ji tedy nemusí pokaždé tlačit dolů – nebo ji držet stisknutou při provozu.

Čím vyšší je využití vysokozdvižného vozíku, tím větší je celkový přínos tohoto řešení. Intuitivní jednoduchost ovládání Comfort Steering navíc umožňuje rychlé seznámení s vozíkem. To může být důležitý faktor pro podniky s vysokým počtem nebo fluktuací zaměstnanců.

Comfort Steering:

 • Standardní u modelů s pevnou plošinou Cat s bočním vstupem.
 • Není k dispozici u modelů Cat se skládací plošinou.

Mechanické řízení

Nejnovější mechanická oj Cat® využívá speciální konstrukci páky, která snižuje námahu obsluhy potřebnou pro řízení bez posilovače. Toho bylo dosaženo s kratšími a štíhlejšími rozměry ve srovnání s předchozími ojmi vysokozdvižných vozíků. Výsledné kompaktní oj je jednoduchá, ekonomická a odolná.

Mechanické řízení je nabízeno jako volba pro použití, kde je vozík potřeba jen příležitostněPro jakýkoli provoz, ve kterém jsou vozíky používány častěji, dává posilovač řízení větší smysl z hlediska provozních nákladů.

Mechanické řízení:

 • Standardní u modelů Cat® se skládací plošinou
 • Není k dispozici u modelů s pevnou plošinou Cat®.

To vše s hlavicí oje Cat® emPower

Bez ohledu na to, jaký typ řízení zvolíte, bude ovládán pomocí nejlepší hlavice oje Cat® emPower ve své třídě . Mezi její ergonomické výhody patří:

 • Snazší dosah – kteroukoli rukou – dual control
 • Jedinečný patentovaný design s optimální vzdáleností mezi rukou a tlačítky pro zvedání/spouštění
 • Optimalizovaný tvar a průřez rukojeti
 • Dostatek místa pro ruce – i pro velké ruce a ruce v rukavicích
 • Zvětšený klakson a tlačítka zvedání/spouštění
 • Motýlí, dvousměrné ovládání rychlosti a brzdy se sedmi pohodlnými polohami prstů
 • Pohodlná, přesná a nenáročná obsluha – s rukavicemi i bez nich

 

Pokud vás toto téma zaujalo, obraťte se na nás prostřednictvím formuláře či kontaktů níže. Rádi se vám budeme v tomto věnovat a poradíme s řešením na míru vašemu provozu.