Správné návyky řidičů vysokozdvižných vozíků
Správné návyky řidičů vysokozdvižných vozíků

Bolesti, stres a únava způsobené špatnými provozními postupy a návyky při používání vysokozdvižných vozíků jsou ve všech ohledech velmi špatné. Proč bychom je všichni měli brát vážně? Jak vznikají? A co můžeme udělat, abychom se jim vyhnuli?

Bolesti, stres a únava vašich řidičů vzv mohou být pro vaši společnost v konečném důsledku velmi nákladné, neboť řidiči budou:

 • méně motivovaní – a tak méně produktivní
 • fyzicky méně schopní vykonávat práci efektivně
 • méně soustředění na práci – a tím více ohroženi potenciální nehodou
 • pravděpodobně často na nemocenské

 

Porozumějte zdravotním problémům řidičů vysokozdvižných vozíků

Řidiči vysokozdvižných vozíků si často stěžují na bolesti zad, krku, ramen, zápěstí, paží nebo kolenDůležité je takové příznaky zásadně neignorovat, neboť neléčené stavy se mohou časem stát vážnějšími. Vyzvěte pracovníky, aby v takovém případě vždy navštívili svého lékaře.

Dlouhé sezení, které někteří řidiči vysokozdvižných vozíků praktikují, není pro lidská záda zdravé. Kroucení, otáčení, ohýbání a naklánění se z polohy vsedě vyvíjí další nápor na tělo. To může vyvolávat svalové napětí. Tyto často opakované pohyby spojené s ovládáním vzv mohou vést ke zdravotním potížím z opakovaného namáhání.

Škodlivé mohou být také trhavé pohyby vysokozdvižného vozíku – v extrémních případech existuje možnost poranění krční páteřePak je tu problém celotělových vibrací, které mohou uškodit zejména zádům řidiče. I při nižší intenzitě vibrací, hluku a trhavých pohybů vysokozdižného vozíku může vzniknout duševní i fyzický stres s důsledkem zvýšené únavy.

Vyberte si ergonomické vysokozdvižné vozíky

Zřejmý způsob, jak snížit tyto důsledky, je vybrat si vysokozdvižné vozíky s lepším ergonomickým designemCelkové uspořádání a funkce by měly uživateli umožnit přirozené a uvolněné držení těla. Nezbytné je nastavitelné polohování volantu a ovládacích prvků hydrauliky tak, aby se na ně dalo bez námahy dosáhnout. K tomu též přispívají nastavitelné područky, které zároveň poskytují anatomickou podporu. Základem je také dobrý výhled do všech stran, protože minimalizuje nutnost kroucení, otáčení, ohýbání nebo naklánění se pro lepší výhled.

Nastavitelné odpružené sedadlo umožňuje nastavení správné pozice sezení a je též jednou z ochran proti vibracím. Účinné tlumení podlahy vzv, zdvihacího zařízení, motoru a dalších komponentů je dalším důležitým faktorem pro minimalizaci otřesů, vibrací a hluku.

Tyto a mnohé další záležitosti byly brány v úvahu při navrhování nejnovějších vysokozdvižných vozíků od Cat® Lift TrucksStejně pečlivá pozornost věnovaná ergonomii se odráží ve všech řadách skladových i čelních vysokozdvižných vozíků. 

Mimochodem, také stojí za to podívat se na kvalitu podlah na vašem skladuDrsné povrchy produkují více vibrací a urychlují opotřebení vysokozdvižného vozíku.

 

 

Podporujte lepší návyky u vašich řidičů vysokozdvižných vozíků

Zde je několik změn, jak proškolit řidiče vysokozdvižných vozíků, abyste chránili jejich zdraví:

 • na sedadle seďte zcela vzadu
 • seďte rovně a nehrbte se
 • udržujte ramena, paže a zápěstí rovně, ale pohodlně
 • každých pár minut protřepejte paže a ruce, abyste uvolnili svalové napětí
 • položte nohy celou plochou na podlahu, pokud zrovna nešlapete na pedály
 • upravte (pokud je to možné) polohu řízení, hydrauliky a dalších ovládacích prvků tak, abyste na ně dosáhli bez předklánění
 • vyvarujte se nadměrného zrychlování, prudkého brzdění a jiných náhlých pohybů
 • s citem se rozjíždějte i zastavujte a jezděte plynule

Udělejte si čas na cvičení

Před a po každé směně a i jindy by měli řidiči vysokozdvižných vozíků provést několik jednoduchých protahovacích cviků. Mělo by se jednat o mírné protažení – dostačující na zahřátí a uvolnění svalů a kloubů, ale nezpůsobující bolest.

Na internetu najdete různé návody na protahovací cvičení pro řidiče vysokozdvižných vozíků. Dobrým příkladem je např. toto video.

Jednou z možností, jak průběžně upozorňovat řidiče vzv je umístit cedule s připomínkou, aby zastavili a protáhli se. Nebo třeba stanovit přestávky, kdy se všichni pracovníci shromáždí, aby se společně protáhli. Důležité jsou také krátké přestávky na procházky, uvolnění a rozproudění krve. Nebo cokoliv, jak povzdudit řidiče vzv ke cvičení, které jim pomůže zlepšit celkovou tělesnou kondici a flexibilitu.