Sníh, led a déšť představují pro řidiče vysokozdvižných vozíků, pracující venku, zvýšené nebezpečí. Dnes nabízíme několik rad ohledně bezpečného provozu v zimních podmínkách. Rádi bychom též zmínili důležitou protiskluzovou funkci  čelních elektrických vysokozdvižných vozíků Cat®.


Připravit se předem

Snad nejjednodušším opatřením je posyp pískem v místech, které mohou být kluzké. Na místech, kde je to možné, je nejlépe sníh odklidit. Navíc samotné vysokozdvižné vozíky mohou být vybaveny pluhy a lžícemi. Ohledně těchto přídavných zařízení vám rádi poradíme. Řidiči, kteří je budou používat, by měli projít vhodným školením.

Vzdušnicové pneumatiky mají oproti ostatním výhody, pokud jde o přilnavost na zasněženém nebo zledovatělém povrchu. V místech, kde očekáváme každý rok hodně sněhu, by se mělo zvážit také použití sněhových řetězů nebo hřebů.

Před zahájením práce se ujistěte, že jsou vaši řidiči teple oblečeniNepohodlí způsobené zimou je může rozptylovat a vést k nehodám. Ze stejného důvodu by měli mít kabinu vysokozdvižného vozíku odolnou proti povětrnostním vlivům a vyhřívanou topením.

Okna kabiny musí být vyčištěna a odmlžena, aby byla zajištěna optimální viditelnost. Zimní počasí může zhoršit viditelnost, takže řidiči potřebují veškerou pomoc, kterou mohou dostat. Nakonec se ujistěte, že jsou zapnutá přední a zadní světla – aby řidič viděl a byl viděn.

Řiďte opatrně

Aby se snížilo riziko uklouznutí, proklouznutí nebo smyku, má smysl v kluzkém prostředí zpomalit. Zejména dávejte pozor ve svazích a na šikmých plochách, kde může snadno dojít ke ztrátě trakce. Pamatujte, že čas získaný rychlou jízdou může být výrazně převážen časovými ztrátami a škodami způsobenými nehodou. V extrémní situaci může dokonce dojít k převrácení vysokozdvižného vozíku.

Vyvarujte se náhlých a prudkých pohybů řízení, zejména ve stoupání. Místo toho projíždějte zatáčky postupně a plynuleTotéž platí pro brzdění. Nesešlapujte prudce brzdový pedálPředvídejte nutnost zastavení – a tedy postupně zpomalujte na delší vzdálenost.

Ještě něco, co je třeba mít na paměti. Led nebo sníh na vidlicích vysokozdvižného vozíku může způsobit sklouznutí nákladuV ideálním případě by měly být náklad i vidlice před zvedáním nákladu očištěny. Buďte opatrní při naklánění vidlic dopředu, pokud je pravděpodobné, že budou kluzké. Při stohování umístěte náklad téměř na místo, než jej nakloníte a vyložíte.

Používejte technologické vychytávky

Pro maximální přilnavost na kluzkém povrchu nabízí většina čelních elektrických vozíků Cat® elektronickou uzávěrku diferenciáluJe standardní u modelů Cat® 4,0 až 5,5 tuny a volitelně u modelů s menší nosností.

V případě potřeby tato funkce uzamkne přední kola mezi sebou pro zvýšení trakcePři malých úhlech natočení kol se zamykání aktivuje automaticky. S přidáním volitelného přídavného pedálu si řidič může zvolit aktivaci zámku diferenciálu ve všech úhlech natočení kol.

Řízení všech kol, jako je systém OmniTurn, je další pomocník pro lepší přilnavost těchto vysokozdvižných vozíků Cat®. Vozíky jsou také vybaveny inteligentním řízením v zatáčkáchTo plynule upravuje rychlost vysokozdvižného vozíku při zatáčení a udržuje ji v bezpečných mezích, vypočítaných podle úhlu natočení kol. Minimalizuje také odstředivé síly. Tato funkce navíc brání řidičům projíždět zatáčky příliš rychle a tak snižuje riziko smyku.

Nenechte se zastihnout zimou

Stáhněte si soubor ne použijte kontaktní formulář níže a získejte více informací o přípravě personálu, vysokozdvižných vozíků a skladu na chladnější měsíce.