Nízkozdvižný vychystávací vozík se zvedacími vidlicemi a plošinou CAT® NO12N2FP
Nízkozdvižný vychystávací vozík se zvedacími vidlicemi a plošinou CAT® NO12N2FP

Každý člověk je schopen snadno zvednout balíček o hmotnosti několika kilogramů. Ale co kdybyste ten stejný balíček museli v průběhu týdnů a měsíců brát stokrát denně, a možná i z těžko přístupných míst?

Pravděpodobně byste velmi rychle pocítili svalové napětí a nakonec byste doufali, že se najde nějaké vybavení nebo řešení, které vám usnadní práci.


To je to, co vychystávači objednávek dělají. Téma svalové únavy, bolesti a zranění, ke kterým může při této dlohodobě prováděné činnosti docházet, bohužel není dosud tak často diskutované, jak by mělo být.

VYCHYSTÁVÁNÍ ZBOŽÍ A LIDSKÉ TĚLO: JAK SNÍŽIT ZRANĚNÍ A SVALOVÉ NAPĚTÍ

Na výše uvedeném obrázku vidíte průměrné maximální bezpečné hmotnosti pro zvedání zátěže. Ta se liší podle toho, na jakém místě a v jaké vzdálenosti od těla manipulace se zátěží probíhá. Berete balíček o hmotnosti 25 kg, který je blízko těla, ve výšce pasu? Většina lidí by to zvládla bez problémů. Zvedání stejného balíčku z větší vzdálenosti od těla nebo v úrovni kolen, či dokonce ze země, je ale zcela odlišné a riziko zranění zad je pádem poměrně vysoké. Zvláště pokud se pohyb opakuje mnohokrát.

Tyto druhy rizik lze snížit změnami ve skladovém prostředí. Například:

  • Umístění palet na první úrovni do výšky přibližně 20 cm od podlahy.
  • Instalace šuplíků na paletové regály v případě, že je zboží těžké. Sběrači tak nemusí sáhnout hlouběji do regálu.
  • Pomocí vychystávacích vozíků se zvedacími vidlicemi lze manipulaci s vychystávaným zbožím provádět v pohodlné výšce.
  • V případě velmi častého vychystávání je možno snížit vzdálenost dosahu umístěním palet delší stranou směrem do regálové uličky.
     

Hodně úsilí a námahy lze ušetřit, pokud jsou věci snadno dosažitelné a umístěné v pohodlné výšce. Provedení takových změn může zvýšit produktivitu a v konečném důsledku tím zvýšit vaši profitabilitu. Navíc je výrazným přínosem i pro samotné zaměstnance - sběrače.