Nabíjení Li-ION baterie je rychlé a jednoduché.
Nabíjení Li-ION baterie je rychlé a jednoduché.

Vysokozdvižný vozík s tradičním olověným akumulátorem je osvědčenou technologií. Avšak baterie Li-ION (lithium-iontové) jsou v současnosti stále více používaným řešením pro vysokozdvižné vozíky. Jaké výhody vám tato nová technologie nabízí?


Za prvé, u Li-ION baterií nejsou potřeba pravidelné prostoje, které olověné baterie vyžadují pro výměnu nebo čištění a údržbu. Li-ION baterie mají delší životnost a lze je snadno krátkodobě dobíjet. Tím se eliminuje nutnost vyjmutí baterie z vozíku, tak jak je to nezbytné u olověných akumulátorů.

Jsou také prakticky bezúdržbové a během nabíjení neprodukují nebezpečné plyny. To znamená, že je lze dobíjet prakticky kdekoliv, tedy bez nutnosti nabíjecí místnosti.

Pokud vaše společnost pracuje v jednosměnném provozu, může být počáteční investice do Li-ION baterií z ekonomického hlediska nevýhodná, vzhledem k jejich vyšší ceně. Při jednosměnném provozu není výměna tradiční olověné baterie většinou nutná, neboť vydrží pracovat celou dobu na jedno nabití.

Jiná situace nastane při vícesměnném provozu, kde vzhledem k nutnosti výměny klasické baterie získáte s Li-ION baterií časovou výhodu. A to díky možnosti jejího průběžného dobíjení při krátkých prostojích přímo v provozu. Též snížíte provozní náklady, neboť Li-ION baterie odebírá ze sítě při nabíjení o 30% méně energie, čímž navíc snižujete ekologickou zátěž životního prostředí.

V neposlední řadě Li-ION baterie může fungovat i v módu rychlonabíjení, což opět šetří potřebný čas.
 

 

Přehledné porovnání obou typů baterií v hlavních aspektech provozu

Typ

 

Li-ION

Olověné Komentář

jednosměnný provoz

  MOŽNÝ ANO Investice do Li-ION baterie se nemusí vyplatit, pokud není vyžadován vícesměnný provoz.
vícesměnný provoz   ANO MOŽNÝ Při použití Li-ION není třeba mít dvě baterie a též úspora času, který by byl nutný k výměně olověných baterií.
bezúdržbovost   ANO NE Pravidelné čištění a doplňování olověných baterií není u Li-ION baterií potřeba
uhlíková stopa   NÍZKÁ VYSOKÁ Li-ION baterie spotřebují při nabíjení o 30% méně elektrické energie
rychlé nabíjení   ANO NE U Li-ION baterií je bez problémů možné použít rychlonabíjení

Pokud vás toto téma zaujalo a chcete se dozvědět více, kontaktujte nás pomocí formuláře či telefonu. Rádi se vám budeme věnovat.