Čelní elektrický čtyřkolový vysokozdvižný vozík CAT®
Čelní elektrický čtyřkolový vysokozdvižný vozík CAT®

Co byste měli hledat u vysokozdvižného vozíku když manipulujete s těžkými břemeny? Shrnuli jsme pro tyto případy základní vlastnosti vysokokapacitních čelních vysokozdvižných vozíků.

Jako u každého vysokozdvižného vozíku budete chtít výkon, hospodárnost provozu, ergonomii a bezpečnost. Váš vysokozdvižný vozík musí být schopen unést požadovanou váhu i ve vysoce náročných podmínkách. Mezi priority při manipulaci s velkými břemeny patří:

  • Výkon – dostatečný pro rychlé zvednutí těžkých nákladů
  • Robustnost – umožňuje stožárům a dalším komponentům odolávat namáhání s minimálním kroucením a kýváním
  • Nízké těžiště – což spolu s robustním stožárem zvyšuje stabilitu a zbytkovou nosnost
  • Přesné ovládání – umožňuje řidičům přesně umístit náklad, plynule je zvedat a spouštět, udržovat stabilitu a vyhnout se vyklopení těžkých nákladů

 

Dnešní čelní elektrické vysokozdvižné vozíky Cat® splňují všechny tyto nároky. Přebírají úkoly na mnoha pracovištích, kde dříve dominovaly vysokozdvižné vozíky na LPG a naftu. Pokud naftové nebo LPG vozíky potřebujete nebo preferujete, jsou stále k dispozici s vysoce kvalitními motory, ale naproti tomu elektrika nabízí mnoho výhod. U zvedání těžkých břemen je důležité především jejich přesné ovládání.

Co napomáhá přesnosti vysokokapacitních vysokozdvižných vozíků

Podívejme se například na některé technologie pro zvedání těžkých břemen u čelních elektrických vysokozdvižných vozíků Cat EP40-55(C)N(H) 4,0 až 5,5 tuny.

Responsive Drive System (RDS)

Náš Responsive Drive System (RDS) neustále upravuje charakteristiky hydrauliky a jízdního výkonu v reakci na chování řidiče. Sleduje rychlost ovládání pedálů a hydraulického ovládání a přizpůsobuje se jeho měnícím se potřebám. Díky tomu jsou všechny pohyby, zastavení a rozjezdy plynulé. Řidič si užívá nejlepší možné uživatelské prostředí, zatímco náklad zůstává stabilní.

Hydraulický systém SmoothFlow

Vysokokapacitní vysokozdvižné vozíky mohou zvládnout širokou škálu zátěží a hmotností. U konvenčních vysokozdvižných vozíků se chování při zvedání a „pocit“ podstatně liší při manipulaci s břemeny různých hmotností. To ztěžuje řidiči plynulý a přesný pohyb nákladu. S naším hydraulickým systémem SmoothFlow je snímána hmotnost nákladu a jsou prováděna automatická nastavení. Bez ohledu na hmotnost jsou všechny pohyby stožáru a vidlice rychlé, plynulé a přesné. Podobně se systém přizpůsobí tak, aby byl zachován konzistentní výkon, když jsou současně použity dvě nebo více hydraulických funkcí.

Vysokozdvižné vozíky Cat® používají automatické ladění hydraulického ovládání

Při vyšších výškách je větší pravděpodobnost kývání stožáru a ztráty přesnosti. Vysokozdvižné vozíky Cat® používají automatické ladění hydraulického ovládání, aby se těmto efektům zabránilo. Tato funkce se aktivuje, když zdvih překročí 2,5 metru nebo jinou hodnotu specifickou pro zvolený stožár. Aplikují se limity pro hydraulické a pojezdové rychlosti, aby byly všechny pohyby stabilní. Další pomůckou je pasivní kontrola kolébání, která se uplatní především při výškách nad 3,0 metry. Umožňuje absorbovat síly naklápění stožáru podvozkem vysokozdvižného vozíku.

Další úvahy o manipulaci s těžkými materiály

Ergonomický design je u vysokozdvižných vozíků Cat® vždy prioritou. Například nejnovější ovládání páček konečky prstů – nebo joysticky, pokud je preferujete – umožňují přesnou a snadnou manipulaci s materiálem. Těžké náklady mohou být poměrně rozměrné a mohou tím ovlivnit výhled řidiče. Takže dobrý výhled do všech stran je životně důležitý. Konstruktéři toho u vysokozdvižných vozíků Cat® dosahují zvýšenou pozorností věnovanou stožáru, ochrannému rámu a celkovému tvaru vozíku, včetně protizávaží.

Pro rychlý, ale bezpečný a přesně řízený pohyb, často ve stísněných prostorách, jsou všechny vozíky Cat® vybavena agilním řízením všech kol se zadní otočnou nápravou o +100° . Mezi jejich automatizované bezpečnostní pomůcky patří inteligentní řízení, které optimalizuje rychlost v zatáčkách. Mezitím lze volit různé délky vidlic, stejně jako polohovače vidlic, boční řazení, svorkníky a další příslušenství. Ty přizpůsobí specifikaci vysokozdvižného vozíku konkrétnímu použití a dále zajistí, že těžká břemena zůstanou pevně na svém místě.

Kliknutím sem zobrazíte celou řadu čelních elektrických vysokozdvižných vozíků Cat – včetně vysokokapacitních modelů Cat® o nosnosti 2.5 až 5.5 tuny.