S rostoucími cenami paliv a elektřiny stále více roste motivace ke snižování spotřeby energie . V tomto článku Cat® Lift Trucks pro vás přináší inspiraci k úspoře peněz  a k přispění ke snižování emisí uhlíku a tím i ke zlepšení celkového klimatu.

Energie spotřebovaná vaším skladem a dalšími budovami

 • Zaizolujte své prostory, abyste v zimě udrželi draze vyrobené teplo uvnitř. Udržujte okna a dveře zavřené. Nakládací rampy jsou hlavní únikovou cestou pro teplo. Tomu mohou pomoci zamezit specializovaní dodavatelé izolačních a klimatizačních dveří, těsnění a přístřešků pro nakládací rampy.
 • V létě se snažte minimalizovat energii, kterou spotřebováváte na chlazení prostor. Pokud je venku chladněji, otevřete okna a dveře. Pokud je venku větší horko, zavřete je. Použijte žaluzie, abyste zabránili oknům a světlíkům proměnit vaši budovu ve skleník. Zvažte instalaci velkoobjemových nízkorychlostních (HVLS) ventilátorů, které zlepšují ventilaci při relativně nízkých nákladech na energii. Vyrovnávají také distribuci teplého vzduchu v zimě, díky čemuž je vytápění efektivnější a hospodárnější.
 • Dobrým pravidlem pro většinu elektrických zařízení je jejich úplné vypnutí, spíše než použití pohotovostního režimu, když to není potřeba.
 • Před zapnutím elektrických světel plně využijte denní světlo. Extra okna, střešní okna a solární trubice jsou jen několik způsobů, jak získat více světla. Pokud světlo zapnete, vypněte ho, když ho již nepotřebujete.
 • Automatické pomůcky ke snížení plýtvání světelnou energií začínají jednoduchými zařízeními, která rozsvítí světla, když někdo vstoupí do místnosti. Poté se vypnou, když není detekován žádný další pohyb. Složitější, inteligentní systémy dokážou upravit množství umělého osvětlení podle úrovní denního osvětlení v jednotlivých oblastech. Automatizované spínání lze dodatečně aplikovat na vytápění, ventilaci a klimatizaci.
 • Pokud je možné upgradovat váš osvětlovací systém, LED je obvykle považována za energeticky nejúčinnější možnost. Počáteční investice lze rychle splatit nižšími účty za elektřinu.
 • Udržování úrovně osvětlení a příjemných teplot je mnohem méně důležité, pokud jedinými pracovníky v místnosti jsou stroje. Plná automatizace možná není vaším záměrem, ale můžete alespoň zvážit zavedení dopravníkuTo by mohlo snížit ujeté vzdálenosti a spotřebovanou energii vašimi vysokozdvižnými vozíky. Jednou z možností může být dopravník pro přesun produktů až do chlazeného prostoru. Výhodou též je, že dveře mohou být mnohem menší a snáze se izolují.
 • Má smysl sledovat a měřit spotřebu energie v různých oblastech, strojích a procesech ve vašem provozu. To pomůže identifikovat problémy, které vyžadují největší pozornost. Možná také zjistíte, že můžete ušetřit tím, že přesunete některé činnosti do doby, kdy jsou jednotkové náklady na elektřinu nižší.
 • Další možností je získat část své energie z okolního prostředí, než za ni platit dodavateli elektřiny. Střechy skladů a továren jsou skvělými místy pro umístění velkých polí solárních panelůTy mohou být solární fotovoltaické pro výrobu elektřiny nebo solární tepelné, které dodávají teplo do vašeho systému teplé vody. Další možností mohou být větrné turbínyOblíbená jsou také tepelná čerpadla vzduch-voda nebo země-voda.
 • Pokud si vyrábíte vlastní elektřinu prostřednictvím sluneční nebo větrné energie, měli byste se také zvážit systémy pro ukládání energie do baterií (BESS). Ty uskladní přebytečnou energii vyrobenou v horkých nebo větrných dnech pro pozdější použití.
   

Energie spotřebovaná vaším zařízením pro manipulaci s materiálem

 • Jak můžete snížit spotřebu energie vašich elektrických vysokozdvižných vozíků a vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem? Jedním ze způsobů je pomalejší a plynulejší jízdaSpěch nadměrnou rychlostí má za následek vyšší spotřebu energie a rychlejší opotřebení součástí, což v konečném důsledku snižuje celkovou produktivitu. Elektrické vysokozdvižné vozíky lze naprogramovat na hospodárnější provoz. Též všichni řidiči by měli být vyškoleni, jak jezdit s "lehkou nohou"Vypínání motorů, když vysokozdvižné vozíky stojí, šetří palivo též.
 • Správná údržba pomáhá optimalizovat energetickou účinnost, zejména v případě spalovacích motorů. Při používání akumulátorovách olověných baterií zajistí správná údržba a péče o baterie energeticky účinný výkonPoužívání nekvalitních baterií a nabíječek se nevyplácí, protože jejich účinnost je nižší. Též méně kvalitní nebo silně opotřebené pneumatiky spotřebovávají více energie kvůli jejich vyššímu valivému odporu.
 • Při nákupu vysokozdvižných vozíků se spalovacím motorem hledejte novinky v technologii úspory palivaVšimněte si, že elektrické vysokozdvižné vozíky Cat® mohou poskytovat podobný výkon a účinnost jako modely se spalovacím motorem, ale s výhodami včetně všestranné programovatelnosti. Více se dozvíte v našem článku o přechodu na elektrické vysokozdvižné vozíky.
 • Přibližně v posledním roce představila společnost Cat® Lift Trucks mnoho nových nebo modernizovaných elektricky poháněných čelních a skladových vozíkůDůležité je, že všechny jsou nabízeny s možností volby mezi olověným a lithium-iontovým (Li-ion) akumulátorem. Volba Li-ion baterií přináší velké výhody, jak je vysvětleno v článku o porovnání obou typů baterií . Všechny elektrické vozíky také těží z pokroku v technologii a v programování efektivních střídavých motorů.
 • Řada elektrických čelních vzv Cat® též zahrnuje 4,0 až 5,5 tunové stroje, které jsou energeticky účinnější než kterýkoli jiný v této tříděMezi další produkty Cat® Lift Trucks se špičkovou účinností ve své třídě patří modernizované nízkozdvižné vychystávací vozíky a elektrické tahače.
 • Množství vytápěného prázdného prostoru ve skladech snižuje efektivní využití skladovací kapacity. Kompaktní konstrukce vysokozdvižného vozíku a snadná ovladatelnost zvyšují tuto efektivitu tím, že umožňují používat užší regálové uličkyNové nízkozdvižné vozíky Cat® pro stojící obsluhu a zakladače s vnitřním stáním pro obsluhu splňují tuto potřebu obzvláště dobře. Vysokozdvižné schopnosti zakladačů navíc umožňují efektivní vyplnění prostoru skladu ve výšce.
 • Prostorově a energeticky úsporné vlastnosti lze nalézt také u modernizovaných Cat® retraků, ručních vysokozdvižných i ručních nízkozdvižných vozíkůNový kompaktní ručně vedený zakladač maximalizuje efektivitu ve velmi malých prostorechDalší efektivní přístup nabízí nový ručně vedený nízkozdvižný vozík dvoupaletovýPřevážením dvou palet najednou snižuje počet jízd a spotřebovanou energii na polovinu.

 

Věříme, že alespoň některé výše uvedené podněty vám byly užitečné a budeme rádi nápomocni při jejich realizaci v oblasti vysokozdvižných vozíků.